top of page

ORAL DİAGNOZ VE RADYOLOJİ

diagnoz.jpg

Oral Diagnoz ve Radyoloji Nedir ?

Oral diagnoz, diş hekimliğinde ağız hastalıkları ile ağızda belirti veren sistemik hastalıkların teşhisi ve tedavi planlamasını üstlenmiş ana bilim dalıdır.

Ağız içinde sadece çürük dişler ve iltihaplı diş etleri bulunmaz. Tüm dünyada kabul edildiği gibi çene kemikleri ve eklemi, tükürük bezleri, dil ve ağız içinde görülen tüm yumuşak doku hastalıkları, diş hekimliğini ilgilendiren konulardır. Bu yapı ve dokular, küçük bir alanı kapsamakla birlikte, anatomik olarak karmaşık bir sistem oluştururlar. Birçok sistemik hastalık da ağız içinde önemli belirtiler göstermektedir.

Örneğin, şeker hastalığında diş eti hastalığı çok çabuk ilerler. Yine ağız içinde sık ve çok sayıda çıkan aftlar, behçet hastalığının ilk belirtileri olabilir. İşte bu nedenlerden dolayı ağız içi hastalıklarının teşhisi ve tedavi planlaması ile ilgili ayrı bir ana bilim dalı doğmuş; Oral Diagnoz ve Radyoloji de bu görevi üstlenmiştir.

Yapılan tedavi planlamasına uygun olarak, hastalar konularında uzman hekimlere yönlendirilerek tedavileri başlatılmaktadır. Hastaların tedavi planı ve süresi ile ilgili tüm sorularına cevap vermek departmanımızın görevidir.

Hasta dosyasında bulunan kişisel ve tıbbi bilgiler, gizlilik politikamız gereği 3. şahıslarla asla paylaşılmaz.

bottom of page